Makyaj, Güzellik ve Cilt Bakımı Sırları - Tuğba Seçir

Tüketici Haklarını
hiçe sayan marka Madame Coco!

Written by admin, 2207 gün ago, 0 Comments

En büyük markalardan biri de olsa …

Madame Coco, tekstil ve ev dekorasyon ürünleri konusunda sanıyorum Türkiye’deki en hızlı büyüyen markalardan biri.
Ve ben de Brandium Madame Coco’da alışveriş yapmaya çalışıyorum. Çalışıyorum diyorum çünkü kasiyer arkadaş etiketinde indirim bulunan ürünü indirim süresinin bittiğini söyleyerek indirimsiz satmaya çalışıyor ve hiç üşenmeden gidip o kadar insanın gözü önünde indirim etiketini yırtıyor !
Böyle bir uygulamanın yapılamayacağını tabiiki biliyorum. Bir ürün satın alırken geçerli olan kasa fiyatı değil üzerindeki etiket fiyatıdır.

Kasiyer arkadaşa durumu anlatmaya çalışıyorum, yaptıklarının suç olduğunu doğru bir uygulama olmadığını söylüyorum ancak görünen o ki yavuz hırsız ev sahibini bastıracak. Müşteriye yaşattıkları durumun ne kadar büyük bir suç olduğunu bilmedikleri o kadar ayan ki bir de kasiyerin azarlarını sürekli söylenmesini dinliyorum. Ve nihayetinde ürünü bu şekilde satın almayağımı ve yönetici ile görüşmek istediğimi söylüyorum.

Güç bela bana bir telefon numarası veriyorlar. Verilen numarayı arayıp derdimi anlatma çalışıyorum. Telefondaki yönetici beni dinliyor hak veriyor ama elbetteki bütün suçu kasiyere atıyor.

Büyük hiçbir markanın çalışanı kendi başına böyle bir sorumluluk alamaz ! Nitekim tekrarlıyorum bu bir suçtur !

4077 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun’ un 22 ve 31 inci maddeleri uyarınca ;

”etiket,fiyat listesi veya yönetmelikte yazılı diğer araçlarla tüketicinin bilgisine sunulan fiyat,peşin satış fiyatıdır. Bu nedenle mal üzerinde ya da mal grubunun bulunduğu raf üzerinde bulunan fiyat geçerlidir. Kasada ödeme esnasında bildirilen fiyat geçersizdir. ”

Unutmadan belirtmek isterim daha önce Kozzy mağazalarında bulunan kasiyerlerinin yaptıkları terbiyesizlik üzerine de uyarmıştım mağaza yöneticilerini.