Makyaj, Güzellik ve Cilt Bakımı Sırları - Tuğba Seçir

Makyaj Deyince..

Written by admin, 3195 gün ago, 2 Comments

Makyaj deyince aklıma ilk gelen isim Oya Tolga.

Dile kolay geride bıraktığı makyajla dolu 30 yılı aşkın bir süre var. Yıllar kulağa uzun geliyor ama sanki onun için yıllar hiç geçmemiş. Makyaja ilk başladığı günlerdeki gibi, hala meslek aşkıyla yapıyor işini, ” ticarethane” değil ” makyaj atölyesi” var kendine ait.

Kimlere makyaj yapmamış ki Ajda Pekkan mı dersiniz, Erbakan’ mı dersiniz tabii ki bunların arasında en çok kıskanılanı da Zeki Müren.

Beni Valideçeşme’deki atölyesinde misafir edicek. O kadar heyecanlıyım ki valideçeşmenin taş sokaklarında sözleştiğimiz saatte orada olabilmek için koşar adımlarla yürüyorum.

Ve karşımda, gülen yüzü iri gözleriyle beni tüm canayakınlığıyla kapıda karşılıyor.

Atölyenin duvarlarını bugüne kadar makyaj yaptığı ünlüler ve politikacılarla beraber çekildiği fotograğları süslüyor.

İnsanda sanki yıllardır tanışıyormuş izlenimi uyandırıyor, sevecenliğiyle insana verdiği değerle. Biraz da o yüzden yazımın başında ticarethane değil makyaj atölyesi  dedim. Çünkü işini sevgiyle,  insan sevgisiyle yapıyor.

İnanılmaz genç bir ruhu var, zaten kendiside ” benim yaşım yok ” diyor. Kesinlikle katılıyorum düşüncesine. Kahvemizi yudumlarken sohbetimize başlıyoruz : )

* Kaç yıldır makyaj yapıyorsunuz ?

1971′ de başladım makyaj yapmaya.

* 30 yıl önce makyözlük bir meslek değildi.

O zamanlar makyaj başlı başına bir lükstü. Çalışma alanı yok denecek kadar azdı.

* Makyöz olmak nereden aklınıza geldi?

Güzel Sanatlar Akademisi’nde okudum. Yarıda bırakıp evlendim. Ama sanat hep aklımda kaldı. Paris’te kaldığım bir dönem makyaj kursuna yazıldım. Afişini tesadüfen görmüştüm. Ve makyaja aşık oldum. Londra’da da makyaj seminerlerine katıldım. Beş senelik eğitim aldım. Sonra yavaş yavaş Türkiye’deki koşullar değişti. Reklam piyasası açıldı. Televizyonda makyaj önem kazandı. Reklam filmleri, filmler derken işlerim yoğunlaştı.

* Çalışmadığınız ünlü yok gibi ?

Evet yok gibi, ünlüler politikacılar, film setleri özelliklede uzun metrajlı filmlerde çalıştım. Uzun metrajlı filmlerde çalışmakta çok zordur.

* Sizin için makyaj nedir?

Makyaj benim için hayat tarzı. Her şeyimi ona göre ayarlıyorum. 30 yıl oldu, makyaj yapmaktan hiç sıkılmadım. Bir tek işin ticarete dökülmesi beni çok rahatsız ediyor.

* Oya Tolga Makyaj Atölyesinde ne gibi eğitimler veriyorsunuz ?

Öncelikle şunu belirtmek istiyorum burada eğitimleri bizzat kendim veriyorum.

İki ayrı kulvarda eğitim veriyoruz burada.

İlki Profesyönel makyaj uzmanı yetiştiren atelye çalışmaları, stüdyomuzda pratik ve uygulama ağırlıklı makyaj eğitimi verilmektedir. Sektöre yönelik makyaj eğitimi alan kişiler, kuaförler, güzellik salonları ve tvlerde iş olanağı sağlamaktadırlar.

Diğeri ise  kendi yüzüne doğru makyaj uygulamak isteyen hanımlara yönelik verilen kişisel makyaj eğitimidir. Kişisel makyaj eğitimi bireysel olarak verilmektedir. Çalışan hanımlar gruplar oluşturdğu takdirde aynı bireysel eğitimi akşam iş çıkışı saatlerindede alabilirler.

* Diyelim ki eğitim süresi tamamlandı fakat kişi makyaj yapmayı öğrenemedi tamam süren doldu mu diyorsunuz ?

Hayır asla, zaten bu da Oya Tolga Makyaj Atölyesi’nin bir ticarethane olmadığının göstergesidir. Eğer öğrenemediyse hiçbir yere gidemez, eğitimine devam edicek ne zaman öğrenirse o zaman  yoluna devam edicek.

Oya Hanıma bana ayırdğı kıymetli vakti ve kendisini tanıma fırsatı verdiği için sonsuz teşekkürler ediyorum.

Bilgi almak isteyen veya makyaj eğitimi almak isteyenler olabilir : )

Oya Tolga Make Up Stüdyo

Adres: Süleyman Seba Caddesi Derya Apt. 74-9

Telefon: 0212 261 68 75

Valideçeşme Beşiktaş

About admin

  1. aytuğ15 Aralık 2013, 16:03

    acaba bize gelin bana zeki müren MAKYAJI YAPARMISINIZ COK İSTİYRUM OYA TOLGA HANIMEFENDİ
    ŞİMDİ SANA VERDİĞİM ADRESE GEL SİNCAN AKŞEMSETTİN MAH KANAL SK BOSNA CADDESİ SİNCAN ANKARA

    Reply